Breeder’s Award Program Classifications – All Species

For detailed information, please visit the Master Index of Freshwater Fish. Our BAP program references this as a master list.

Last Revision Date: January 2017

Class A - 5 Points
Anabantoids Macropodus opercularis (Paradise Fish)
Barbs and Relatives Brachydanio
Capoeta titteya (Cherry Barb)
Danio not listed elsewhere (Class B)
Tanichthys albonubes (White Cloud Mountain Minnow)
Cichlids - Rift Lake Haplochromis sp. "all red" (Lake Edward), H. sp. "Kyoga flameback" & H. sp. "ruby"
Iodotropheus
Cichlids - New World Aequidens
Amatitlania
Archocentrus
Cichlasoma
Geophagus brasiliensis (Pearl Cichlid) & G. steindachneri (Redhump Eartheater)
Herostilapia
Herichthys carpinte (Green Texas Cichlid) & H. cyanoguttatum (Rio Grande Cichlid)
Krobia
Laetacara
Thorichthys meeki (Firemouth Cichlid)
Cichlids - Other Hemichromis not listed elsewhere (Class C)
Pelvicachromis pulcher (Kribensis)
Satherodon
Coldwater Carassius auratus (Goldfish)
Invertebrates - Crustaceans Halocaridina
Neocaridina
Palaemonetes paludosus (Ghost Shrimp)
Invertebrates - Snails Asolene spixi (Zebra Apple Snail)
Ampullaria
Campeloma
Corneus
Marisa
Melanoides
Planorbis
Vivipara
Livebearers All species not listed elsewhere (Class B, Class C or Class D)
Other Species Botia
Chanda
Channa
Datnoides
Epalzeorhynchus
Labeo
Mono
Monocirrhus
Nadus
Osteoglossum
Pantodon
Polycentrus
Polypterus
Scatophagus
Taxotes
Tetradon

Back to Top

Class B - 10 Points
Amphibians Hymenochirus boettgeri (Congo Dwarf Clawed Frog or African Dwarf Frog)
Xenopus laevis (African Clawed Frog or Golden Congo Frog)
Anabantoids Betta brownorum (Brown's Betta), B. smargdina (Emerald Green Betta), B. splendens (Siamese Fighting Fish), B. stiktos & B. unimaculata (Howong Betta)
Macropodus not listed elsewhere (Class A)
Trichogaster leeri (Pearl Gourami) & T. trichopterus (Blue/Gold/Opaline/Three Spot Gourami)
Barbs and Relatives Barbodes not listed elsewhere (Class D)
Capoeta not listed elsewhere (Class A)
Danio margaitatus (Celestial Pearl Danio)
Esomus
Puntius
Catfish Corydoras aeneus (Bronze Cory) & C. paleatus (Pepper Cory)
Characins Anoptichthys
Astyanax
Gymnocorymbus
Nematobrycon
Cichlids - Rift Lake Astatoreochromis
Astatotilapia
Aulonocara
Cheilochromis
Chilotilapia
Copadichromis
Cynotilapia
Cyrtocara
Genyochromis
Greenwoodochromis
Haplochromis not listed elsewhere (Class A)
Harpagochromis
Hemitilapia
Julidochromis
Labeotropheus
Labidochromis
Labrochromis
Lethrinops
Lipochromis
Lithochromis
Mbipia not listed elsewhere (Class C)
Melanochromis
Metriaclima
Neochromis not listed elsewhere (Class C)
Neolamprologus brichardi (Princess of Burundi), N. leleupi (Firecracker) & N. pulcher (Daffodil)
Oreochromis
Otopharynx
Paralabidochromis
Petrotilapia
Placidochromis
Platytaeniodus
Prognathochromis
Protomelas
Pseudocrenilabrus
Pseudotropheus
Ptyochromis
Pundamilia
Pyxichromis
Sciaenochromis
Xystichromis
Yssichromis
Cichlids - New World Amphilophus
Apistogramma agassizi (Agassiz's Dwarf Cichlid), A. borelli (Umbrella Cichlid), A. cacatuoides (Cockatoo Dwarf Cichlid), A. catei (Caete Dwarf Cichlid), A. macmasteri (Red-tailed Dwarf Cichlid) & A. rotpunkt
Burjiquina
Chuco
Cleithacara
Copora
Cryptoheros
Gymnogeophagus australis (Uruguayan Eartheater), G. gymnogenys (Smooth-cheek Eartheater) & G. rhabdotus
Herichthys not listed elsewhere (Class A)
Heros
Microgeophagus (Papiliochromis)
Nandopsis managuense (Jaguar Cichlid) & N. salvini (Yellowbelly Cichlid)
Nannacara anomala (Goldeneye Cichlid)
Neetroplus
Mesonauta
Paratheraps
Pterophylum scalare (Angelfish)
Theraps
Thorichthys not listed elsewhere (Class A)
Tomocichla
Cichlids - Other Anomalochromis
Chromidotilapia
Etroplus maculatus (Orange Chromide)
Pelvicachromis not listed elsewhere (Class A and Class C)
Steatocranus cassuarius (Blockhead Cichlid or Buffalo Cichlid)
Tilapia not listed elsewhere (Class C)
Coldwater Cyprinus carpio (Koi)
Invertebrates - Crustaceans Cambarellus
Caridina not listed elsewhere (Class C)
Paracaridina
Procambarus
Any crustacean not listed elsewhere (Class A or Class C)
Invertebrates - Snails Clea helena (Assassin Snail)
Clithon
Neritina
Any snail not listed elsewhere (Class A or Class C)
Killifish Aphyosemion
Aplocheilus
Epiplatys
Rivulus
Simposonichthys
Any other mop spawning Killifish not already listed
Livebearers Ameca
Brachyrhaphis
Characodon
Goodea
Heterandia
Ilyodon
Jenysia
Limia
Phallichthys
Rainbowfish Bedotia gaeyi (Madagascar Rainbowfish)
Melanotaenia boesmani (Boeseman's Rainbowfish), M. lacustris (Lake Kutubu Rainbowfish or Turquoise Rainbowfish) & M. praecox (Dwarf Neon Rainbowfish)
Other Species Badis badis (Chameleon or Blue Dwarf)
Cyprinus
Carasius
Elasoma

Back to Top

Class C - 15 Points
Amphibians Notophthalmus viridescens (Red Spotted Newt)
Anabantoids Belontia
Betta not listed elsewhere (Class B)
Colisa
Trichogaster not listed elsewhere (Class B)
Trichopsis
Catfish Ancistrus
Callichthys
Corydoras hasbrosus (Salt and Pepper Cory), C. panda (Panda Cory) & C. pygmaeus (Pygmy Cory)
Hoplosternum
Characins Hemigramus
Hyphessobrycon
Moenkhausia
Nannostomus
Phenacogrammus
Cichlids - Rift Lake Altolamprologus
Aristochromis
Asprotilapia
Aulonocranus
Buccochromis
Callochromis
Chalinochromis
Champsochromis
Ctenochromis
Cyphotilapia
Cyprichromis
Dimidiochromis
Enantiopus
Eretmodus
Fossorochromis
Lamprologus
Lepidiolamprologus
Mbipia lutea “Makobe Island” (Carp)
Neochromis omnicaeruleus “Makobe” (Tricolor Fulu)
Neolamprologus not listed elsewhere (Class B)
Nimbochromis
Paracyprichromis
Simochromis
Spathodus
Tanganicodus
Telmatochromis
Tropheus
Variabilichromis
Xenotilapia
Cichlids - New World Apistogramma not listed elsewhere (Class B)
Apistogramoides
Crenicichla under 10”
Dicrossus
Geophagus not listed elsewhere (Class A)
Guianacara
Gymnogeophagus balzani (Paraguay Eartheater)
Hysplecara
Nandopsis not listed elsewhere (Class B)
Nannacara not listed elsewhere (Class B)
Petenia splendida (Bay Snook)
Satanoperca leucosticta (Demon Eartheater)
Vieja
Cichlids - Other Etroplus not listed elsewhere (Class B)
Hemichromis elongates (Banded Jewel Cichlid) & H. fasciatus (Banded Jewelfish)
Nannachromis
Paratilapia
Paraneetroplus
Pelvicachromis humilus
Steatocranus not listed elsewhere (Class B)
Teleogramma
Tilapia buttikofferi, T. joka, T. mariae (Spotted Tilapia) & T. zilli (Redbelly Tilapia)
Thysochromis
Invertebrates - Crustaceans Atya gabonensis (African Filter Shrimp)
Atyopsis moluccensis (Bamboo Shrimp)
Caridina from Sulawesi (Cardinals, Harlequins, Orchids, etc.)
Caridina cantonensis any “Taiwan Bees” (Black King Kongs, Panda, Ruby Red, Wine Red, Blue Bolts, etc.) variants
Caridina multidentata (Amano Shrimp)
Macrobrachium
Invertebrates - Snails Tylomelania
Killifish Cynolebias
Fundulopanchax
Nothobranchus
Pterolebias
Any other bottom spawning Killifish not already listed
Livebearers Belonosox
Dermogenys
Giradinichthys
Hemirhaphodon
Nomorhamphus
Rainbowfish Chalitherina
Glossolepis
Iriatherina
Marosatherina
Melanotaenia not listed elsewhere (Class B)
Poppendetta
Pseudomigil
Rhadinocentrus
Other Species Acanthophthalmus
All other gobies or gudgeons

Back to Top

Class D - 20 Points
Amphibians Ambystoma mexicanum (Axolotl or Mexican Salamander)
Anabantoids Anabas
Ctenapoma
Helostoma
Malputta
Osphromenus
Parosphromenus
Pseudosphromenus
Sphaerichthys
Barbs and Relatives Barbodes lateristriga (Spanner Barb) & B. schwanenfeldii (Tinfoil Barb)
Rasbora
Catfish Aspidoras
Brochis
Corydoras not listed elsewhere (Class B and Class C)
Dianema
Farlowella
Otocinculus
Rinelocaria
Synodontis
Sturisoma
All other species of catfish not previously listed
Characins Copella
Metynis
Nannobrycon
Paracheirodon
Pyrrhulina
Serrasalmus
Cichlids - Rift Lake Bathybates
Benthochromis
Boulengerochromis
Cunningtonia
Cyathopharynx
Gnathochromis
Haplotaxodon
Opthalmotilapia
Petrochromis
Triglachromis
Cichlids - New World Acarichthys
Acaronia
Astronotus
Biotecus
Biotodoma
Caquetaia
Chaetobranchus
Cichla
Crenicichla larger than 10”
Hoplarchus
Pterophyllum altum (Deep Angelfish or Orinoco Angelfish) & P. leopoldi (Teardrop Angelfish, Leopold's Angelfish, Dwarf Angelfish, or Roman-nosed Angelfish)
Retroculus
Santanoperca not listed elsewhere (Class C)
Symphyssodon
Taeniacara
Teleocichla
Uaru
Livebearers Anableps
Potomotrygon

Back to Top

Class E - 25 Points
Class E will be awarded for any “Endangered” or “Extinct in the Wild” species that have been successfully reproduced by an ASW member. The following Conservation Lists are used by the BAP Chairperson to determine if a BAP submission will be awarded Class E:

The “Endangered” or “Extinct in the Wild” species that have been successfully reproduced by ASW members and the year(s) are listed below.

Cichlids - Rift Lake Astatotilapia latifasciata (Zebra Obliquidens)
2012, 2013, 2014 & 2015
Aulonocara sp. "Lwanda" (Red Top Peacock)
2015 & 2016
Aulonocara baenschi (Benga Peacock)
2014 & 2016
Melanochromis chipokae (Malawi Pike Cichlid)
2013
Cichlids - New World Cryptoheros myrnae (Topaz cichlid)
2011
Invertebrates - Snails Physa natricina (Snake River Physa snail)
2013 & 2015
Livebearers Ameca splendens (Butterfly Goodeid, Butterfly Splitfin)
2014
Xiphophorus couchianus (Monterrey Platy)
2013 & 2014
Rainbowfish Glossolepis wanamensis (Lake Wanam Rainbowfish)
2014

Back to Top

For more information, contact:

BAP Chair | bap@asw.ca